Akupunktura

Akupunktura ušní

Za normálních okolností nelze na ušním boltci zjistit žádné reflexní projevy, objevují se pouze tehdy, jestliže z organismu přicházejí signály, že něco není v pořádku.

Aurikuloterapie – ušní akupunktura, je efektivní metoda nejen léčení, ale i jako diagnostický prostředek.

Aktivní, neboli citlivé body na ušním boltci jsou jen tehdy, když je na odpovídajícím orgánovém místě nějaký problém. Když je bod bolestivý – resp. citlivý – tak je na daném orgánu problém, i kdybychom ho neuměli diagnostikovat jinou formou nebo i když o něm nevíme. Pro západní medicínu je ušní boltec vlastně nezajímavý orgán, resp. kus kůže a chrupavky – ale pro nás je to významný mikrosystém, na kterém dokážeme účinné a relativně bez rizika (v porovnání s tělovou akupunkturou) zasahovat, ovlivňovat „vnitřního lékaře“ a aktivizovat léčebné pochody v těle, spolehlivě diagnostikovat, a zároveň vše bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Maximální neúspěchem terapie bude, že možná nezabere.

Ale při citlivém přístupu terapeuta a dobré diagnostice nám poskytne v krátkém čase (3 – 4 sezení) dobré výsledky léčby v porovnání s tělovém akupunkturou (cca 10 sezení). Je hlavně velmi efektivní metoda při problémech s pohybovým aparátem a akutních bolestech. V těchto případech je známý tzv. „Vteřinovými fenomén“ – když při informovaném zásahu odpovídajícího bodu třeba pár jehlami nastává okamžitá úleva pro pacienta, hlásí okamžité zlepšení, ustoupení až úplné zmizení bolesti. Při takovém zásahu bývá i dlouhotrvající léčebný efekt a problém se i několik let nemusí objevit.

Ostatně po vyléčení je jen na nás, jak budeme dále se svým zdravím zacházet a zda se poučíme z problému a připojit i jiná preventivní opatření (cvičení, strava, životospráva, pitný režim – voda, masáže atd.) nebe po roce, dvou zas přijdou na řadu dveře ordinace terapeuta.

Velmi účinná je ušní akupunktura na hubnutí.

Trocha z historie

I když se některé dílčí poznatky o účinných bodech na ušním boltci vynořují z hlubin dávnověku, zrod této metody umíme určit poměrně přesně. Stalo se tak v r. 1951. Tehdy si francouzský lékař Paul Nogier, všiml na uchu svých pacientů trpících na chronické bolesti v kříži, drobné jizvičky. Zjistil, že jizvičky jsou pozůstatkem po úspěšném zákroku, který podstoupili u místní léčitelky. Tato paní se s tajemstvím léčby bolestí zad seznámila prostřednictvím čínského přistěhovalce. Používala na dnešní poměry dost drsnou metodu, připalovala určité místo na uchu rozžhaveným drátem.