Baňkování

Baňkování je velmi stará technika pocházející z Číny. Baňkování pomáhá odstranit bolest páteře a pohybového aparátu a ovlivňuje také správnou funkci vnitřních orgánů. Terapie pomocí baňkování je jedinečná tím, že jako málokterá metoda docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po jednom zákroku se může dostavit neočekávaná úleva.

Účinky baňkování

Používání baněk má dvojí účinek, jednak všeobecný (pročištění krve, zlepšení oběhu, regulace a zdokonalení funkce autonomního nervového systému atd.) a místní (odstranění bolesti, uvolnění ztuhlých svalů apod.). Pár účinků lze stručně vysvětlit.

* Vliv na kůži: Fyzikální podněty působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek.

* Vliv na svaly: Slabý tah, vyvíjený při baňkování, stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech.

* Vliv na klouby: Baňkování je výborná metoda pro léčbu revmatizmu. Prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny.

* Vliv na zažívací ústrojí: Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv.

Kdy baňkování nedoporučujeme?

Navzdory blahodárným účinkům, baňkování nedoporučujeme aplikovat pokud trpíte

* trombózami

* křečovými žilami

* gangrénami (odumřelá tělesná tkáň) – hrozí toxémie (infekce)

* máte otevřené rány nebo hnisavé infekce

* otoky srdečního původu